eco

Витрати на електроенергію – важливий компонент собівартості продукції, тому, зниження витрат за цією статтею дозволить підвищити її конкурентоспроможність. Встановлення лічильників диференційованого обліку електроенергії – одне з рішень. Таким чином економити на оплаті за електроенергію можуть не тільки підприємства, але і населення.
          Протягом доби навантаження на енергосистему розподіляється нерівномірно (вранці і ввечері дуже високе, а вночі – значно нижче). У той же час українські електростанції виробляють електроенергію цілодобово. Такий режим споживання створює для виробників електроенергії  великі складності. Саме тому НКРЭКУ (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг України – далі Комісія), стимулює споживачів використовувати електроенергію в години так званого «нічного провалу» за більш низькою ціною, ніж у годину «пік». Для цього була розроблена система диференційованого обліку електроенергії. Процедура розрахунку тарифів диференційованого обліку затверджено відповідними постановами Комісії. Ця система виправдала себе на переробних підприємствах, в пекарнях, хімчистках, пральнях. У побуті підключення лічильника з урахуванням декількох зон обліку електроенергії може бути цікавим у будинках з «теплою підлогою», енергозберігаючими тепловими накопичувачами або в заміських будинках, де необхідне нічне освітлення території.

Розглянемо формування тарифу на електроенергію на прикладі підприємства, яке розраховується по першому класу напруги за тарифом декількох часових зон.

– Загальний роздрібний тариф, затверджений НКРЭКУ, для таких споживачів на червень 2015 року становить 125,45 коп. за 1кВ*год (без ПДВ). Якщо помножити цей тариф на тарифний коефіцієнт для відповідного часу доби (Таблиця 1), то отримаємо ставку тарифу на той чи інший період.

– Для двозонних лічильників електроенергії вночі тариф становить 43,908 коп/кВт*год (125,45 коп/кВт*год х 0,35), а вдень – дорівнює 225,810 коп/кВт*год (125,45 коп/кВт*год х 1,8). У результаті ставка тарифу на електроенергію в нічний час майже в 3 рази менше ставки загального роздрібного тарифу. За такою ж формулою можна розрахувати і інші тарифні ставки на електроенергію як для підприємств (Таблиця 1), так і для населення (Таблиця 2).

tab_day_night_tariff_ukr